Nowości
Wizyt:
Dzisiaj: 24
Wszystkich: 21517

Znakowanie skrzyżowań

System BRD » Znakowanie skrzyżowań

1.W Polsce brak jest systemu znakowania skrzyżowań sterowanych pętlami indukcyjnymi, kamerami detekcyjnymi.

Są to najlepsze z możliwych skrzyżowań, gdyż czasy sygnałów zielonych mogą być dopasowane do natężenia ruchu pieszych, rowerzystów, pojazdów z różnych kierunków.

Brak wiedzy o rodzaju skrzyżowania niejednokrotnie uniemożliwia jego efektywne wykorzystywanie.

Zmiany sygnalizacji na tego typu skrzyżowaniach mogą być nietypowe.

Zauważyłem w innych państwach cienkie linie żółte w miejscach prowadzenia przewodów pętli indukcyjnej - jest to już coś więcej niż nasze czarne ślady lepiku na czarnym asfalcie w miejscu zatopienia przewodów.

 

2.Brak informacji przy zbliżaniu się do skrzyżowania o "ruchu fazowym"  - tam zezwolenie na ruch ma jeden kierunek przy zakazie ruchu z innych kierunków.

Kierowca nie widzi przecież, kto co ma - a to utrudnia podejmowanie decyzji.

 

3.Brak informacji przy zbliżaniu się do skrzyżowania z "pasem włączania"  - tam trzeba się inaczej zachować.

O wszystkich tego rodzaju sprawach każdy uczestnik powinien być poinformowany przed wjechaniem na skrzyżowanie.

 

4. W Polsce stosowne są sygnalizatory przed przejściami dla pieszych takie same jak przed skrzyżowaniami - to przy bliskości tych obiektów tworzy śmiertelne zagrożenia.
Sygnalizator przed przejściem wraz z dalej umieszczonym znakiem "ustąp" lub znakiem "stop" wprowadza śmiertelne nieporozumienie: czy sygnał dotyczy tylko przejścia, czy też skrzyżowania.

 

5. W Polsce dozwolone są sygnalizatory nad jezdnią przy braku sygnalizatorów po prawej-lewej stronie - nie jest to obojętne dla uczestników ruchu.

W Polsce nie stosuje się sygnalizatorów za skrzyżowaniem przed przejściem dla pieszych, przejazdem rowerowym.

Nie jest to obojętne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego!

Uważam, że stare rozwiązania dawały więcej informacji i większe bezpieczeństwo.

 

6. W Polsce nagminnie i beztrosko stosuje się skrzyżowania z tzw "łamanym pierwszeństwie przejazdu",  gdzie droga z pierwszeństwem nie jest prowadzona na wprost zgodnie z geometrią skrzyżowania a skręca w lewo lub prawo.

Są to trudne łamigłówki dla uczestników ruchu a wręcz kuriozalne przy  skrzyżowaniach skanalizowanych. To powinno być zabronione.

Droga z pierwszeństwem powinna być prowadzona po prostej i po łukach a nie skręcać nagle pod kątem prostym!

Skrzyżowania - to nie są miejsca na łamigłówki i doświadczenia!!
Śmiertelnie niebezpieczne jest znakowanie drogi znakiem D-1 z tabliczką, że skręca ona w prawo. Jadący prosto, "wolno czytający" nie doczyta tabliczki i zabija tego z prawej.

 

7. W Polsce zastępuje się linię krawędziową (P-7) na skrzyżowaniach liniami warunkowego (P-13) lub obowiązkowego zatrzymania (P-12) - prowadzi to do bezpośredniego zagrożenia ruchu.

Pojazdy z dróg podporządkowanych zatrzymując się w tych miejscach mogą być 30 cm przed pojazdami poruszajacymi się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Każdy błąd musi wówczas być kolizją lub wypadkiem.

Konwencja wiedeńska zabrania jakiegokolwiek zatrzymywania się w odległości mniejszej niż 5 m od skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazdu.

Ma to głęboki sens - powstaje wówczas czytelność zachowań, powstaje bufor bezpieczeństwa i jest szansa na działania ratunkowe.

Rocznie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu ginie ok. 1000 osób !!!

8. Podstawą bezpieczeństwa na skrzyżowaniach jest wzajemna widoczność - teraz robi się wszystko aby to ograniczać!

https://www.prawko-kwartnik.com/rondo-bezpieczne.php

Jak organizować bezpieczne skrzyżowania