Przepisy
Prawo o ruchu drogowym, w mojej ocenie, zawiera wiele niedomówień, niejasności, które są interpretowane w przeróżny sposób.
Są tam sprawy niezgodne z Konwencją Wiedeńską, niezgodne z logiką i prawami natury. Wszystko to może być jedną z przyczyn śmierci człowieka na drodze.
Akty prawne opisujące ruch drogowy nie tworzą spójnej całości w kraju i na świecie.
Mamy rok 2022 - czyż sprawy ruchu drogowego nie powinny już dawno temu być ujednolicone w całej Unii Europejskiej?
Da się, na podstawie stosowanych różnorakich rozwiązań wytypować te już sprawdzone dobre i przeznaczyć je do obowiązkowego stosowania.
Da się, na podstawie stosowanych różnorakich rozwiązań wytypować te już sprawdzone złe i zabronić ich stosowania.
Przykładowo:
1. W Konwencji Wiedeńskiej jakiekolwiek zatrzymanie lub postój są zabronione w odległości 5 m przed i na przejściach dla pieszych.
U nas zatrzymywaniem są sytuacje wymuszone warunkami ruchu bądź stosowaniem się do przepisów oraz inne unieruchomienia z własnej woli do 1 minuty.
Te warunki nie są określone stąd obserwuje się beztroskie unieruchomienia tuż przed a nawet wjazd i unieruchomienia pojazdu na przejściach dla pieszych.
Sprawa ta jest kluczowa - wzajemna widoczność przed i na przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych, miejscach przecinania torów ruchu bez sygnalizacji jest podstawą bezpieczeństwa.
2. Maluje się linię warunkowego zatrzymania 1-2 m przed przejściem i poszerza przejścia ! - to nie tak - linia warunkowego ma być 5 m przed przejściem a same przejścia powinny być węższe - o szerokości optymalnej do natężenia ruchu pieszego.
Więcej: https://www.prawko-kwartnik.com/zatrzymanie.php
3. Polska definicja skrzyżowania jest niezgodna z KW - ile w ślad za tym powstaje nieporozumień ?
4. Brak określenia "ścieżka" każe ustępować pierwszeństwa kierującemu zbliżającemu się z prawej strony każdą drogą - nawet tą twardą o szerokości 1 m nawet przy dozwolonej prędkości ponad 30 km/h ! ...
a wyjazd ze ścieżki mógłby być, zgodnie z KW, zawsze włączaniem się do ruchu.
5. Brak bezpośredniego zdefiniowania pojęcia "pierwszeństwo" jest powodem zabijania ok. 1000 osób przez tych co "go" mają i nie wiadomo ilu pieszych na przejściach, czy też rowerzystów na przejazdach rowerowych.
(kto wie o sposobie postępowania z zachowaniem ostrożności, z zachowaniem szczególnej ostrożności, obowiązku zaniechania podejmowania działań stwarzających jakiekolwiek ryzyko, obowiązku podejmowania działań ratunkowych (zabronione zaniechanie - art.3)).
6.
Zielona strzałka
Sygnalizator warunkowy nie musi być zagrożeniem ruchu!
Czas żółtego
Czasy świecenia sygnału żółtego w Polsce są niezgodne z prawami fizyki.
Pierwszeństwo
Słowo "pierwszeństwo" wymaga bezpośredniej definicji w Prawie o ruchu drogowym.
Wyłączanie
Wyłączanie się z ruchu wymaga pilnego opisu w Prawie o ruchu drogowym.